День усіх святих в Бінго: як це було
У ніч з 29 на 30 жовтня в київському клубі Бінго відбулося святкування Хеллоуїна – свята, що походить від давнього кельтського Самайну, яке перекочувало до нас із Європи. Модний з легкої руки голлівудських продюсерів бренд привернув увагу металістів, готів та взагалі представників неформальної публіки.
Ніч пройшла як одна мить. У ній, як у магічному калейдоскопі, переплелися техно-біти й чарівні танцівниці, мінорні гітарні рифи та грізний рик вокалістів, сумний спів японською мовою й веселі пісні про пиво та баб. Свято Дня всіх святих традиційно зібрало в одному з найбільш містких «альтернативних» клубів столиці різношерсту юрбу шанувальників «темної сцени». Були тут і юні студентки, що тільки-но ступили на стезю готики, і ветерани рок-сцени, і просто гості в чорному, що заглянули на свято – розкручений бренд. Всім було радісно, і кожен знайшов своє задоволення – на танцмайданчику, біля стійки бару чи в чіл-ауті, де відвідувачів умиротворювали живі виконавці й діджеї.
Свято розпочалося з фаєр-шоу біля входу до клубу. Так, заворожені вогненним видовищем, відвідувачі пройшли до зали, де незабаром почали дійство хлопці з Києва, джей-рок команда під назвою «Dead eyes». Це був півгодинний сет меланхолії, світлого смутку і текстів японською, під які, як не дивно, підспівували практично всі пірсінговані дівчата з вушками в перших рядах. Група знайшла свого слухача (вірніше, слухачок), хоча й виступала першою – поки зі сцени гуркотів дисторшн, народ ще тільки підтягувався до клубу.
На зміну джей-рокерам невизначеної статі прийшли «THE KUBRICK CATS», адепти ще одного модного західного жанру – dark cabaret. Зі сцени звучали стьобні тексти на тему алергії до дівчат і «лесбіан вампайрес фром аутер спейс» (кавер на «Scary bitches»), задерикувато звучали гармонь, тобто акордеон, гітарний дисторшн і клавішні. Група в настільки дивному жанрі рідкісна на просторах СНД, тому їх виступ став окрасою вечора.
Далі на сцену вийшли похмурі «FOREVER WASTED» (Київ). Хлопці відіграли сет в стилі сладж, зі скрімінгом і низько налаштованими гітарами, на сцені, практично не освітлюваній прожекторами. На тлі групи крутилися чорно-білі кадри стрічки від назвою «Begotten», а публіка мовчки дослухалася до повільних і важких рифів.
За контрастом, наступними виступили веселі «O'HAMSTERS» (Київ), що грають ірландський фолк з російськомовними текстами. Банда закликала всіх пити, займатися сексом і всіляко розважатися, вимагала випивки, голих цицьок і повій та взагалі «морально розкладала» публіку. Звучало й кілька перекладів на широко відомі західні пісеньки. Все це робилося дуже стьобно, під завзяті мелодії флейти і гармошки, а прикрашав сет хрипкий вокал.
Радісною нотою для публіки став виступ київського гурту «Delia». Хлопці й дівчина почали з підривного каверу на Менсона «Mobscene», продовжили сет своїми вже відомими українській публіці хітами та ще одним кавером на «Korn». Порадував потужний і гарний спів вокалістки, доповнений гуркітливими гітарами. Група показав свій потенціал у багатьох важких жанрах: сет нагадував то концерт «Arch Enemy», то «Within Temptation». Гурт виконував пісні українською та російською.
Екскурсом до 70-х стала музика київської групи «Stoned Jesus». Хлопці виконують психоделічний рок із впливами сладжу та стоунеру. Відіграли вони трохи менше задуманого через те, що їм вже дуже хотілося послухати своїх колег по сцені, «Pins». Заінтригували кадри фільму, що крутився на фоні, під назвою «Алукарда».
Потужно прозвучав сет групи «Pins» з Кременчука, які вже вдруге відвідують Halloween Horror Night в «Бінго». Після торішнього пекельного сету «прогресивні металісти» підготувалися ще ретельніше: музиканти були розфарбовані флуоресцентними фарбами, на фоні крутилися кадри з «Твін Пікс», що ще більше посилювало атмосферу депресивного психозу. Звучали тягучі програші а-ля «Tool» і надривний спів вокаліста.
Блекери «Semargl» (Київ) змусили чоловічу частину публіки шаленіти від видовища дівчат на підтанцьовці, а обидві статі – стрибати під швидкі й агресивні рифи. На заставці групи блимав напис «satanic pop metal». Від поп-музики гурт узяв танцювальні ритми й синтезаторні мелодії, від металу – рикаючий вокал та імідж блек-груп. На тлі пентаграм та під тексти з промовистою назвою «Tak, kurwa» щосили привертали увагу публіки дві танцівниці, що ніби вискочили з дебютного відео гурту, а партію ударних вела спокуслива дама. Родзинку у виступ вніс Фріц з групи «Inferno», який неповторно грав сценки під пісні гурту.
Пост-панковим переходом від поп-металу до альтернативи стала одеська група «My Personal Murderer», натхненна такими жанрами, як shoegaze, idm і synth rock
Спеціально для київського Хеллоуїну відвідала столицю московська група «Ginger inside». Вони стали єдиними зарубіжними гостями вечора. Учасники команди переживали за те, що не грали вже три роки, однак показали вищий клас виконання. Зі сцени лилися важкі рифи і скрім, який перемежовувався зі звичайним співом, у виконанні вокалістки і вокаліста.
Група «Dillberriezz», що засвітилася раніше на подібного спрямування заходах, відіграли сет у складі «гітара, ударні і контрабас». Звучало сайкобілі з важкою гітарою, музиканти обрали для цього заходу імідж «хоррор-панк».
Далі виступив одеський колектив «Ru5H.point», що характеризує свою творчість як «танцювальний коктейль з гітарного драйву, ламаних ритмів, футуристичних мотивів та електронних спотворень». Гурт складався з клавішника, що стрибав по сцені зі своїм портативним синтезатором, ударника, що наживо відіграв техно-ритми, і танцівниці. Решта звуку йшла під «мінус».
У перервах між виступами відбулися два покази мод – від дизайнера із Запоріжжя Ніни «ФрейзіГранд» Базарнової та київської майстрині корсетів Лани. Також відбувся конкурс на найкращий костюм, а в холі клубу – підвішування. Хол «Бінго» перетворився в ту ніч на gothic & underground market, а на додаток ще й тату-салон, а на всіх екранах клубу крутили trash-horror-фільми.
Після «рокової» частини «Хеллоуїну» настав час електронних проектів. Першим став хлопець під ніком SEGENTOT (Одеса), який відіграв сет у стилі «techno body music». Далі на сцену вийшли кияни «Cryonix», подякувавши організаторам за те, що вони нарешті виступають після всіх, а не першими. Група задала жару електронними ударними, які супроводжувалися речитативом у виконанні двох учасників.
Залишок ночі публіка стрибала під брейк-біт, який ставив DJ Snake, і EBM, який ретельно змішував з трансом і Леді Гагою DJ Cyanide. На сцені змінювали один одного чарівні танцівниці, до яких раз у раз приєднувалися то організатори, то учасники «Ginger inside». Так, до упаду, під важкий біт гості танцювали до самого ранку.
Тим часом в чіл-ауті творилася магія і містика. Виступали кияни «Absurd inspiration», що виконували за допомогою гітари, рейндропс, голосу, ресор і якоїсь жерстяної штуки ембіент. Так, ввівши гостей у зачарований стан, дует поступився місцем «Na-Hag», виконавцю, що ставив своєрідне етно-техно. Залишок ночі діджеї пустували, ставлячи то похмурий метал, то «Спят усталые игрушки», то ламаний IDM. Грали і ставили треки My Lovely Alien і Sound Wave Pressure, а також DJ's Charadriiform, Verlein, Hex Termit і Displacer. Окрема подяка толерантній охороні, яка не будила сонне царство, що запанувало в чіл-ауті.
Загалом свято вдалося, і досвід показав, що десяток потужних вітчизняних команд здатен привабити публіку й без гучних західних імен. Бажаємо успіху організаторам у розвитку «альтернативної» сцени.