Меджибіж-2011: побачення з казкою
Що ми знаємо про середньовіччя? Те, що читали уривками в Інтернеті, чули в школі на уроках та піддивилися в історичних фільмах. Прекрасні дами, лицарі й жорстокі битви.
Насправді європейське середньовіччя лишило нам у спадок чудову культуру й філософію, своєрідну та загадкову. Культурний спадок намагаються реконструювати сучасні поціновувачі, а для того, щоб зустрітися та поспілкуватися, вони проводять фестивалі у справжніх середньовічних фортецях. Одним із таких фестивалів, що завершив літній сезон, й став «Стародавній Меджибіж-2011».
На фесті органічно злилися гуркіт металічних рифів та звуки волинки, вражаючі лицарські поєдинки та запуск небесних ліхтариків, виставка ремесел і парад реконструкторів. Усім знайшлося місце: й сучасним субкультурам, від панків до хіпі, й звичайним обивателям, що вперше бачили подібне дійство, й любителям середньовічної музики й танців.
Фестиваль розпочався з урочистого відкриття, на якому виступили організатори й представники влади – директор музею-фортеці та голова селищної ради, яку за давнім звичаєм назвали магістратом. Публіка радісно привітала реконструкторів, які урочисто пройшли плацем та почали шикуватися, готуючись до поєдинків. На фоні постійно грала найрізноманітніша музика. Відкрив фестиваль гурт «Ренесанс», який відрізнявся численними каверами на західних виконавців, стьобно переінакшеними на рідний манер: «Червона рута» під мелодію «Final countdown», «Ти ж мене підманула» на мотив «Zombie» і т. ін. Гурт трохи розігрів публіку помірно важкими рифами й поступився суворим металістам «Randomsize», які грали композиції а-ля «Металіка» й власне кавер на «Метлу» – «Unforgiven».
Тим часом посеред фортеці утворили ристалище, на якому один-на-один билися лицарі. Турніри у супроводі суддів та вдячної публіки тривали протягом усієї суботи, а надвечір на тому ж місці відбувся паддарм «Золота Лілея». Це традиційний європейський лицарський турнір, що супроводжується яскравою шоу-програмою: музикою, танцями, іграми та фаєр-шоу. Чудовий музичний супровід забезпечили гурти «Рокаш», «Дикий гон» та «Kings&Beggars», відбулася й «середньовічна дискотека» під записи групи «Spiritual season».
За турніром споглядали прекрасні дами, а вів його справжній герольдмейстер. Увечері на місці ристалища відбувалися автентичні танці у виконанні студії старовинного танцю "Джойссанс". Варто згадати й майстер-клас по ірландським танцям, що пройшов у перерві між турнірами. Романтичним доповненням вечірніх забав у фортеці став запуск «небесних ліхтариків».
Гурти «Дикий гон» та «Kings&Beggars» реконструювали середньовічну музику якомога ближче до оригіналу. Виглядали вони як колективи менестрелів-мандрівників у часі: волинки, флейти, екзотичний інструмент нікельхарпа, мелодії, що стали давно вже хітами: «Saltarello» № 4, «Andro»... Натомість гурт «Рокаш» з Білорусі грав осучаснену музику, фолк у поєднанні з гітарними рифами та білоруськомовними текстами. На «Меджибожі» вдруге після «Трипільського кола-2011» «Рокаш» презентував свій новий альбом.
Музичну частину вечора звершував білоруський гурт «Irdorath», що став справжнім сюрпризом вечора. Гурт грає на двох волинках та декількох бас-бочках, за рахунок чого утворюється потужний шквал звуку та позитивної енергії. У плані музики він поєднав середньовічні та сучасні мелодії, на зразок «Rammstein» та «Queen». Костюми учасників «Irdorath», що поєднали сучасний рок-імідж та середньовічну стилістику, також вдало доповнили вражаюче шоу.
Після видовища, яке влаштували білоруси, настав час феєрії вогню: фаєр-шоу тривали до другої години ночі, гості фесту були зачаровані майстерністю фаєрщиків з усієї України. Так ніч плавно перейшла у другий день фестивалю.
В неділю на відвідувачів чекала нова порція середньовічної мелодики: це й повторний виступ «Irdorath», й танцювальна вистава від студії «Alentrada», й лицарські бої в супроводі живої музики, танцювальний майстер-клас, гурти «Рыбажыр» (реггі), «F.R.A.M» (середньовічна музика / індастріал, з новою вокалісткою), «O`hamster» (Irish folk-punk) і, як пікантне доповнення, середньовічно-еротичний конкурс «Мокра каміза». Загалом фестиваль залишив приємні спогади завдяки зануренню в атмосферу середньовічної ярмарки, яка триває днями й ночами. Чекаємо на продовження подібних фестивалів у давніх українських фортецях.