Cyberfront-2011: романтика й танці до ранку
Половину дня 7 травня і цілу ніч, що перейшла у 8 травня, у київському клубі «Бінго» гримів важкий біт, доповнений мінорними мелодіями, і танцював народ, одягнений в усі кольори веселки. Порушником тиші став dark / electro / synth / ebm фестиваль «Cyberfront», вдруге організований Українським Готичним Порталом. Фест відвідали легенди електронної музики зі Швеції – «Covenant», а також перспективні дарк-електронщики з Португалії «Eden Synthetic Corps».
Травень виявився плідним періодом для Києва в контексті привозу всесвітньо відомих команд з Європи. Після романтиків «Covenant» на нас чекають 21 травня їхні колеги по «цеху» «De / Vision».
Дійство відкрили юні IDM-щики з Києва «Sound Wave Pressure». Хлопці відіграли програму, що складається з тягучих мелодій і ламаних бітів. Дует, доповнений новим учасником – гітаристом, завершив виступ кавером на «Depeche Mode». Взагалі виконання пісень «DM» стало «фішкою» заходу. Фестиваль цього року присвячений 30-річчю першого релізу «DM», та й день народження Дейва Гехена був не за горами.
Вечір бадьоро продовжили популяризатори стилю EBM – «The Cherry Men», український проект від одного з учасників групи «Dirty Bird 13». Команда поєднує electropop, synthpop і progressive house з жіночим вокалом і живий гітарою. Був виконаний кавер на пісню «DM» «Photographic». Гітарист змінювався ролями з вокалістом, звучали й інструментальні треки. Народ почав розігріватися і підтягуватися до сцени.
Далі незвично одягнений в строгий костюм учасник «ERROR:: GENESIS» Джош представив свою напарницю по веденню даного заходу – Дарʼю Tessa. Вже разом вони оголосили наступну групу – ними стали гості з Німеччини, horror-поп-дует «My Woshin Machine». Відразу на сцені стало відбуватися, а з колонок чутися щось неординарне: тонкий жіночий вокал а-ля «Aqua» поєднувався з чоловічим гроулом і речитативом, що справляло враження потішне і абсурдне. Дует підігрівав публіку англомовними текстами, наспівами, що вʼїдаються в мозок і склали б честь будь-якій мейнстрімовій групі, і ритмікою, що парадоксально нагадує «Дискотеку «"Аварія"». Можна було б ще довго милуватися продуманими рухами вокалістки і стьобом над шаблонами попси і металу, але невблаганний регламент змусив групу покинути сцену і поступитися місцем Tranquilizer (Росія). Ним виявився хлопець у чорному індустріальному вбранні за клавіатурою і ноутбуком, який відіграв якісний електронний сет у стилі electro / industrial. Проект утворений в 2010 році музикантом і композитором Артемом Гудковим як сайд-проект групи «Fatal Aim». З особливостей виступу проекту: спеціально для фестивалю було зроблено відео (режисер Михайло Канаєв), над яким попрацювало багато людей – шилися костюми й спеціально ставилися танці у стилі experimental dance. Також в рамках виступу був виконаний кавер на «DM» – «Master & Servant».
Підсолодили вечір «Kaltherzig» (Білорусь), вже знайомі київській публіці по деяким іншим фестивалям. Цього разу це було тріо, два привабливих жіночих голоси і один чоловічий, що красиво й меланхолійно виконали пісні у стилі gothic electro / darkwave. У цілому нагадувало відомих представників жанру на кшталт «Blutengel».
Вдосталь потанцювали відвідувачі під команду «Pray Project» з Росії, що грає у стилі industrial / trance з властивим першому рикаючим вокалом. Проект створений музикантом Ільєю Кощеєвим – засновником декількох російських музичних формацій, таких як: [T.3.R], HyperPrism, Ai Scream. Його музика базується на змішуванні кількох електронних стилів: EBM, Trance, Techno. Ця електронна музика, натхненна EBM старої школи, trance мотивами і techno, включає в себе ряд елементів ethno і new wave. У рамках виступу гурт представив кавер на пісню Depeche Mode «Personal Jesus».
Як і на літніх і зимових фестах «Енерджі», всіх підбурювали до танців одесити «Dexessus» (industrial metal) – група з гітарними рифами а-ля «Rammstein», постапокаліптичним іміжем (респіратори) та високим жіночим вокалом, що контрастував з грубим чоловічим.
Чарівними гостями вечора стали одесити «Dust heaven». Олександр Гречаник (Beholder), як завжди, показав свій талант аранжувальника, голосиста вокалістка – здатність передати задумане Гречаником. Одягнута вокалістка був не пафосно – джинси і футболка замість приготичених шатів, у яких вона фігурувала на «Carnival of lost souls 5: Zombie Night». Зміна іміджу в жодній мірі не применшує позитивного враження від виступу: якісна, впевнена, практично радіоформатна музика, доступна не лише «готично-індустріального» слухачеві, а й кожному меломанові.
Далі настала черга зарубіжних хедлайнерів свята електроніки. Першим став проект Steve Dragon з Німеччини, який відіграв сет психоделічного трансу з живими ударними. Приємний і професійний хід. Музикант довів, що транс в живому виконанні можливий, придатний для танцю і приємний для слуху.
Проект Steve Dragon – один з найстаріших і найяскравіших представників транс-сцени Європи, створений Stefan J Vesper, барабанщиком відомої німецької dark electro / industrial групи «In Strict Confidence». Проект виник в 1993 р. під впливом музичних напрямків «гоа» і «психоделік транс». На території країн пострадянського простору Стефан виступив вперше.
Другими зірками вечора стали португальці «Eden Synthetic Corps». Вони вийшли на сцену в напівтемряві, підсвічені зі спини несильними лампами, і ніби породження пекла з риком вирвалися в зал. Це зазвучали перші акорди в стилі «harsh ebm», супроводжувані спотвореними примочками голосами. Четверо гостей добру годину не лишали публіку стояти на місці, перетворивши концерт на індустріальне місиво з двома рикаючими вокалістами, що взаємно доповнювали один одного. Англомовні тексти, пропущені через вокодер, летіли в залу, чортоподібні фронтмени невпинно переміщувалися сценою, стрибаючи, лягаючи на підлогу, спускаючись до публіки і тиснучи руки горлаючим у захваті фанаткам... Година виступу пролетіла на одному диханні, публіка несамовито кликала на біс «темних електронщиків». Спочатку вокаліст зворушливо вибачався, посилаючись, що гурт не може більше виступати, оскільки вони поступаються місцем «Covenant». І все ж «ESC» вийшли на біс, виконавши кавер на «батьків електронної музики» – «The robots» німецької групи «Kraftwetk». Як і все в творчості португальців, модифікований хіт 70-х пролунав забійно і танцювально.
Загальне враження: хлопці не винайшли велосипед, а лише гарно оформили вигадане 20 років тому «Hocico», «Suicide Commando» та іншими класиками жанру. Але, незважаючи на неоригінальність стилістики, група звучить потужно і якісно.
У перерві між виступами лідер Українського Готичного Порталу та один з організаторів фестивалю – Vitaliy Stranger – подякував усім організаторам фестивалю: Дарині Tessa, Angelus, Марині Evilly, ведучому Джошу, всій команду фестивалю і публіці, яка підтримала фінансово індастріал-сцену.
Нарешті, настав час найочікуваніших гостей ночі – «Covenant», шведського тріо, що струшують танцмайданчики вже багато років. Гурт грає у найрізноманітніших стилях, від alien-транс-техно до futurepop, їхні композиції прикрашені чистим і красивим вокалом Eskil Simonsson. Група створена в 1994 році і заслужено вважається класичною на «темною» сцені. Вони вперше відвідали Київ та Україну, як і їх португальські попередники. У рамках виступу були презентовані пісні з нового альбому.
Виступ від початку й до кінця став дійством, повним чарів: вокаліст спілкувався з публікою, описуючи те, що відбувається, як подорож, клавішник підбадьорював танцюючих схвальними вигуками. Музиканти виступали в строгих костюмах, що є для них частиною стилю – поєднання гармонійних вокальних наспівів та нестримної енергії.
На біс прозвучало дві пісні – «Happy man», витримана в досить невластивому індустріальним вечіркам розслабляючому стилі, і ексклюзивний кавер на «DM» – пісня «Behind the wheel». У програмі групи до цього ніколи не було «DM». Тим більше цікавий факт, що «Covenant» уперше підготував цей кавер ексклюзивно для «CyberFront-2011» і виконав його тільки в Києві.
Після чаруючого сету «Covenant» зал заповнили ритми digital hardcore. Залишок ночі публіка не нудьгувала: виступив вогненний колектив «Fire Line»(України) з неоновими вогнями, потім був показ колекції і шоу в стилі «стімпанк» від Лабораторії альтернативної моди «8 Mebius Cats». У їхній сценці були присутні актори в стімпанковому одязі та дівчина на інвалідному візку.
Ставили треки DJ Featon, DJ Gargarroth, DJ Yara та DJ Lunohod з Москви. Танцями підтримали фест PJ † † ~ Afterlife ~ † †, а також PJ-дует Killin, що не виступив на сцені, але влаштував показові змагання на танцполі.
Як особливі гості на фестивалі були присутні відомі й культові особистості «темної» сцени: DJ Daniel Myer (Німеччина, творець Haujobb / Destroid / Architect) та DJ Kai Lotze (Німеччина, організатор фестивалів Amphi Festival / E-tropolis / Zita і засновник агентури Protain ).
Плюсом фестивалю був суворий розклад виступів і те, що він розпочався із запізненням всього лише на півгодини. Захід пройшов на одному диханні, весело і з розмахом.